OTO ZEKİ
ZEKİ TÜRKMENOĞLU

KÖYÜMÜZ

 KÖYÜMÜZÜN TARİHÇESİ              

 Oğuz boyunun bir kolu olan Türkmenler, Malazgirt ve Ahlat bölgesinden gelerek  köyümüzün bulunduğu coğrafyada yurt tutarlar. Buraya yerleşen Türkmenler kışı kurdukları basit evlerde geçirmişler yazın sıcak aylarında da yaylalara göç etmişlerdir. Bu konargöçerlik Osmanlı devletinin iskân politikasını uygulayan Derviş Paşanın emri ile son bulmuştur. Derviş Paşa döneminde Kızyusuflu artık bir köydür. 

                       KÖYÜMÜZ HAKKINDA       

 Köyümüz kadirli ilçesine 17 Km ve Osmaniye ye 30 Km uzaklıktadır. Özel sektörün işlettiği Minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Coğrafi olarak oldukça dağlık bir yapıya sahiptir. Buna bağlı olarak yerleşimde mahalleler halinde dağınık bir görünüm arz eder.

NÜFUS: Son nüfus sayımına göre köyümün nüfusu 1381dir.

YERLEŞİM: Köyümüz Ören, Acar oba, Cennetler gibi mahallelerden oluşur. Genellikle yerleşim tarlaların yakınında yoğunlaşmıştır. Bu yüzden dağınık bir yapı oluşmuştur.

ULAŞIM: Özel sektörün işlettiği araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.

EĞİTİM ÖĞRETİM: Ören ve Acaroba mahallesinde İlköğretim okulu bulunmaktadır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler öğrenimlerine Kadirli ilçemizde devam etmektedirler.

SAĞLIK: Ören Mahallesinde bir adet sağlık ocağı köyümüze sağlık hizmeti vermektedir.

İLETİŞİM: Meskenlerin neredeyse tamamında sabit telefon bulunmaktadır.

 

İÇME SUYU:“Köydes Projesi” kapsamında 2007 yılında bir çok çevre köyle birlikte köyümüzde içme suyuna kavuşmuştur.

GEÇİM KAYNAKLARI: Köyde yaşayan insanlar daha çok tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaktadır.

Tarım: Akdeniz iklimi hâkim olan köyümüzde birçok tarım ürünü yetişmektedir. Çoğunluğu kuru tarım olmakla birlikte azda olsa sulu tarım yapılmaktadır.

Narenciye: Toprak Yapısı ve konumu uygun olan arazilerde narenciye ürünleri ile çeşitli sebze meyve yetiştirilmektedir. Son yıllarda dikilen binlerce zeytin fidanı ürün vermeye başlamıştır. Buna bağlı olarak zeytin ve zeytinyağı üretimi her yıl artmaktadır.

Hayvancılık: Daha çok süt sığırcılığı gelişmiştir. Bunu sonucunda da süt ve süt ürünleri üretimi yaygınlaşmıştır.

El sanatları: Dokumacılık ve Ağaç işçiliği de geçim kaynaklarındandır. Özellikle kış aylarında ve hasat mevsimi bittikten sonra insanlar el sanatlarına yoğunlaşmaktadır. Kadınlar evlerde kurulan tezgâhlarda Kilim, heybe ve cicim gibi eşyalar dokuyup satmaktadırlar.

Köyün erkekleri ise yörede yetişen; dut, çam, sandal köknar ve ardıç gibi ağaçlardan kaşık, su bardağı, saz ve çeşitli turistik eşyalar yaparlar ve satarlar.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret69565
ESNAFLARIMIZA İŞLERİNDE KOLAYLIKLAR VE BEREKETLİ KAZANÇLAR DİLERİZ

TÜRKMENOĞLU ELEKTRİK İNŞ.
ÖMER TÜRKMENOĞLU


HAKYOL ELEKTRONİK
MUSA TÜRKMENOĞLU


TÜRKMENOĞLU MOBİLYA
TANER TÜRKMENOĞLU