OTO ZEKİ
ZEKİ TÜRKMENOĞLU

ÇITIMIĞIN (MENEGİŞ)FAYDALARI

ÇITIMIK(Menengiç)FAYDALARI

Menengiçten yapılan kahve, bünyesinde birçok vitamin ve mineral bulunduruyor. Kafeinsiz bu kahve, aynı zamanda kanser ve yaşlanmaya karşı da vücudu doping etkisi yapıyor. Ülkemizin batı, güney ve güneydoğu bölgelerinde dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen menengiç meyvesinden elde edilen kahvenin, insan sağlığı için yararlı ve kafein içermemektedir. Çerez ve şekerleme endüstrisinde de kullanılan menengicin halk arasında egzema, astım, ishal, sarılık, mide ağrısı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Günümüzde en yaygın kahve türü olarak karşımıza çıkan menengiç kahvesinin nefes darlığı, solunum yolları, ses teli, hazım problemleri gibi pek çok hastalığın tedavisinde etkin olarak kullanılmakta. Siirt ve Çevresinde Menengiç'ten sabun yapıldığı ve saçlara iyi geldiği kepeği ve dökülmeleri kestiği bu ürün Amerikaya bile gönderilmekte. Kansere ve Yaşlanmaya Karşı Doping ”Menengiç kahvesinin faydalarına baktığımızda kronik mide rahatsızlıklarını ve midedeki ağrıları geçirir.Akciğer iltihaplarını temizler. Menengiçin septik özelliği vardır. Nefes darlığına, bronşite, balgama, öksürüğe karşı faydalıdır. Ses tellerine iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ayak terlemelerini keser. Ağız kokusunu giderir. Saçların daha canlı ve gür olmasını sağlar. İdrar söktürür ve böbrek kumların dökülmesini sağlar. Böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür. İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Vücudun her alanındaki kan akışını hızlandırır. Kalbi kuvvetlendirir. Beden ve zihni kuvvetlendirir. B,C,E vitaminleri bakamından zengindir. Ağız salyasının kesilmesini sağlar. Dalak için yararlıdır. Türk kahvesine göre daha yumuşak bir tada sahip olan menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir.

” Nasıl Kahve Oluyor?

  ”Menengiç (Bıttım)ağacından toplanan menengiç meyveleri, hasadın ardından yıkandıktan sonra birkaç gün güneş altında kurumaya bırakılır. Daha sonra menengiçler geniş bir tavada rengi koyu kahverengiye dönene kadar kavrulur. Kavurma işleminden sonra macun kıvamına gelene kadar ezilmesiyle menengiç kahvesi meydana gelir. Menengiç kahvesi yaparken, Türk kahvesi yapımında dikkat edilmesi gereken şeylere menengiç kahvesi yapımında da dikkat edilmesi gerekir. Menengiç kahvesi kısık ateşte kendi halinde pişirilmelidir. Kahve yapılırken su yerine süt de koyulabilir. Menengiç kahvesi, Türk kahvesine göre daha yumuşak bir tada sahiptir.”

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret69565
ESNAFLARIMIZA İŞLERİNDE KOLAYLIKLAR VE BEREKETLİ KAZANÇLAR DİLERİZ

TÜRKMENOĞLU ELEKTRİK İNŞ.
ÖMER TÜRKMENOĞLU


HAKYOL ELEKTRONİK
MUSA TÜRKMENOĞLU


TÜRKMENOĞLU MOBİLYA
TANER TÜRKMENOĞLU